niedziela, 26 lipca 2015

Jak być fotografem, do którego chce się wracać?

Jakiś czas temu zaczęłam rozmyślać nad pewnymi kwestiami. Jako że zaczęłam poważniej działać w modelingu, śmiało mogę powiedzieć, że obie strony obiektywu niesamowicie mnie odprężają i dostarczają mnóstwo radochy. Jednak nic tak nie psuje humoru i nie studzi zapału jak kiepska współpraca. Widzę ostatnio naprawdę sporo postów i wpisów dotyczących tego, o czym powinna pamiętać modelka, umawiając się na sesję. Ale czy mówi się o tym, co fotograf może zaoferować od siebie, by chciało się do niego wrócić?

Jak być fotografem, do którego chce się wracać?
czyli 10 rad dotyczących kontaktu z modelką
Poniżej przedstawiam 10 rad, które na pewno przydadzą się początkującym ''pstrykaczom''. I absolutnie nie będę mówiła tu o kwestiach technicznych, jak zabranie dodatkowych baterii, kart pamięci, etc. etc. O tym kiedy indziej. Dziś skupię się raczej na stosunkach międzyludzkich i kontakcie z modelką/modelem.
1. Szanujmy swój czas
Zdarza się tak, że na sesję umawiamy się ze sporym wyprzedzeniem, szczególnie, jeśli dzieli nas sporo kilometrów. Musimy dołożyć wszelkich starań, by dopiąć wszystko na ostatni guzik-zorganizować transport, wolny dzień w pracy. Pamiętajmy, że każdy z nas ma swoje życie i kwestia poświęcenia własnego czasu to tylko i wyłącznie dobra wola obu stron. Nigdy w życiu nie odwołuj sesji tego samego dnia. Tym bardziej, jeśli modelka przejedzie dla Ciebie kilkaset kilometrów. To zwyczajny brak szacunku. Ale jeśli już zdarzy się jakaś sytuacja, która nie pozwala Ci stawić się na sesji-nie wymyślaj historyjek z kosmosu, tylko powiedz prawdę. Nikt z nas nie lubi być oszukiwany. Zachowuj się tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

2. Zadbaj o klimat
Zastanów się, w jakim stylu chcesz utrzymać daną sesję. Pomyśl nad kadrami, jakie mógłbyś wykonać. Szkicuj, inspiruj się, szukaj pomysłów. Miej w głowie ogólny zarys historii, jaką chciałbyś opowiedzieć. Spontaniczność jest ok, ale warto poświęcić parę minut na spacer do miejsca, w jakim mają się odbyć zdjęcia. Zbadać okolicę, zawsze mieć plan B w wypadku, gdy okaże się, że, dajmy na to, dostęp do jakiegoś obiektu zostanie uniemożliwiony. 

3. Słuchaj modelki
Nie idź w zaparte, realizując swoje kadry. Modelki często mają bardzo fajne pomysły na wykorzystanie elementów krajobrazu, rekwizytów. Nie męcz jej nadto, jeśli sesja jest wymagająca-zwróć uwagę na pogodę, warunki. Rób małe przerwy. Okaż zainteresowanie.

4. Daj coś od siebie
Jest zimno? Przynieś termos z herbatą. Jest ciepło? Przywieź zimne napoje. Jest w sam raz? Weź ze sobą rogaliki :D Spraw, by osoba, z którą współpracujesz poczuła uprzejmość. Troskę. Na pewno będzie jej miło.

5. Trochę luzu!
Znam fotografów, którzy do sesji podchodzą jak do pracy, znam też takich, którzy przychodzą wyluzowani, jak na spotkanie ze starym znajomym. Osobiście uważam, że należy zachować granicę między jednym, a drugim i znaleźć złoty środek. Podejdź poważnie do swojego zadania i, za przeproszeniem, nie opieprzaj się, zasypując modelkę żarcikami, ale z drugiej strony nie bądź zbyt sztywny i ''biznesowy''. Nie bój się rozmawiać. Stwórz przyjazną, sprzyjającą atmosferę.

6. Chwal i komplementuj
Wiem po samej sobie, że nic tak nie podbudowuje, jak komplementy. Wiadomo, że niedoświadczone osoby będą się potwornie stresować sesją, stąd też chwal modelkę, jeśli zasłużyła. :) To bardzo rozluźnia i na pewno dodaje skrzydeł.

7. Dawaj rady
Nie zawsze będziesz pracować z profesjonalistami. Niestety, nie umiemy czytać sobie w myślach, stąd też jeśli poza/mimika nie są odpowiednie-powiedz o tym. Szepnij parę słów. Po paru takich radach modelka sama zacznie rozumieć, czego od niej oczekujesz.

8. Nie obgaduj
Rezultaty swoich poczynań zostaw dla siebie. Jeśli już koniecznie chcesz opowiedzieć o jakiejś sytuacji związanej z inną modelką/modelem, czy obgadać innego fotografa-nie używaj nazwisk/pseudonimów. To okropnie nieprofesjonalne. I przy okazji uchroni Cię od ewentualnych gaf.

9. Określ się
Nikt nie oczekuje, że powiesz ''10 kadrów dostarczę dnia 25.07 roku 2015 o godzinie 15:20''. Ale powiedz modelce, jakiej liczby zdjęć mniej więcej może się spodziewać i jak długo zajmie Ci ich ogarnięcie (+ margines na ewentualne problemy techniczne). Fajnie wiedzieć, czy na zdjęcia czekasz dwa tygodnie, czy dwa miesiące. I czy masz nastawiać się na 5, czy na 15 kadrów. Nie jest to jakiś numer jeden wśród wszystkich fotograficznych rad, ale uprzedza późniejsze wiadomości i niedopowiedzenia. A po co psuć sobie humor? :)

10. Podziękuj za współpracę
Bardzo istotny punkt. Zawsze po zakończeniu sesji podziękuj za poświęcony czas. 
Tę listę skomponowałam na zasadzie własnych przekonań, jako fotograf i doświadczeń, jako modelka. Uważam, że najważniejsze, to mieć świadomość tego, że wspólnie tworzycie zespół. I w zależności od tego, jak będzie się w nim pracowało, rezultaty sesji będą dobre albo...nijakie. 

z tymi małymi modelkami też trzeba rozmawiać :)

Oczywiście to nie jest tak, że wszystko spoczywa na barkach fotografa, a modelka ma po prostu wyglądać pięknie... ;) Jeśli chcemy owocnej współpracy, zaangażowanie leży po obu stronach. Z pewnością niedługo pojawi się podobny wpis, właśnie dla pozujących.

Dajcie znać, czy dzisiejsza notka okazała się być pomocna!

2 komentarze:

 1. Dobre, przemyślane rady! Najfajniejsza jest o komplementach, masz rację, to podbudowuje, co sprawia, że człowiek mniej się wstydzi ;) Muszę pokazać ten post swojemu przyjacielowi ;) Na pewno mu się spodoba ;)
  P.S. Zostałaś nominowana do LBA ;) <3
  http://karoinna.blogspot.com/2015/07/lba-liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję!

   Na tym blogu nie będę brała udziału w LBA, niemniej jest mi niezmiernie miło.

   Usuń

Problemy, sugestie?