poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Jak być modelką, z którą chce się współpracować?

Był już wpis na temat fotografów, więc teraz-analogicznie-10 rad dla fotomodelek.

Jak być modelką, z którą chce się współpracować?
czyli 10 rad dotyczących kontaktu z fotografem

Zacznę od rzeczy najbardziej istotnej-sprawdź portfolio fotografa. Zastanów się, czy odpowiada Ci styl, w jakim tworzy. Nie oczekuj, że każdy będzie chciał zrobić Ci zdjęcia-składa się na to wiele czynników: Twoje doświadczenie, uroda, predyspozycje, wiek, etc, etc. Wielu z nas nie preferuje sesji na zasadach TFP-uszanuj to, lub wytłumacz, dlaczego warto nawiązać z Tobą taki rodzaj współpracy.

A jak przygotować się do sesji?

1. Szanujmy swój czas
Numer jeden dotyczący każdej współpracy. O wszelkich problemach informuj na bieżąco. Bądź fair w stosunku do fotografa. Nie odwołuj sesji z dnia na dzień tylko dlatego, że po prostu Ci się nie chce. Ja też często mam lenia, ale to nie powód, by zignorować drugą osobę. Umówiłaś się-dotrzymaj słowa, a jeśli zdarzy się niefortunny wypadek-nie ściemniaj o śmierci chomika przez którą nie możesz stawić się na sesji (powaga). Jesteśmy tylko ludźmi-zrozumiemy.

2. Poćwicz w domu
Masz lustro? Zrób z niego użytek. Popracuj nad swoją mimiką. Zobacz, jakie pozy są dla Ciebie dobre. Stań się aktorką, świadomą swoich umiejętności. 

3. Podpatruj innych
Zainspiruj się. Przejrzyj zdjęcia innych modelek. Zwróć uwagę na pracę dłoni. Porównaj sobie, jak pozują modelki z zakresu fashion, a jak z glamour. Wczuj się w swoją rolę i dopasuj pozowanie do charakteru postaci, jaką chcesz ukazać na zdjęciach.

4. Daj coś od siebie
Masz dostęp do ciekawej stylizacji? Potrafisz się sama umalować? Znasz interesujące miejsca? Odciąż fotografa. Pokaż, że Ci zależy i angażujesz się w projekt. Zdobądź rekwizyty, które mogą się przydać, przekop szafę prababci w poszukiwaniu strojów i dodatków. Bądź kreatywna!

5. Nie bój się pytać
 Nie jesteś pewna, jak się zachować, który profil będzie wyglądał lepiej? Zapytaj. Poproś o drobne rady i wskazówki.

6. Słuchaj fotografa
W obiektywie świat wygląda nieco inaczej, stąd też nawet wtedy, gdy miejsce w jakim stoisz wydaje Ci się być bez znaczenia-posłuchaj rad ''pstrykacza''-on wie, że odpowiednie światło potrafi zdziałać cuda. Jeśli zwraca Ci uwagę-nie bądź zła.

7. Bądź przygotowana
Weź ze sobą parę gumek do włosów, lusterko, szczotkę, kosmetyki (jeśli nie macie wizażystki/stylistki/etc). W zależności od pogody-ubrania na zmianę. Postaraj się przewidzieć różne sytuacje.

8. Uzbrój się w cierpliwość
Weź pod uwagę fakt, że fotograf również ma swoje życie. Nie oczekuj od niego, że prześle Ci zdjęcia następnego dnia. Nie wypisuj codziennie tysiąca wiadomości. Bądź cierpliwa. I przede wszystkim stawiaj na jakość-nie na ilość. 10 świetnych zdjęć > 30 podobnych ujęć.

9. Zadbaj o siebie
Wyśpij się przed sesją. Zjedz śniadanie. Dzień poprzedzający zdjęcia poświęć na odprężenie się i zadbanie o swoje ciało. Nie zmieniaj jednak swojego wyglądu radykalnie-fotograf może się zdziwić, gdy nagle przefarbujesz włosy... :)

10. Podziękuj za współpracę
Bardzo istotny punkt. Zawsze po zakończeniu sesji podziękuj za poświęcony czas. 
Dajcie znać, czy dzisiejsza notka okazała się być pomocna!


2 komentarze:

Problemy, sugestie?